Profesionalus monitorių kalibravimas, kaip išsirinkti monitorių?

Profesionalus monitorių kalibravimas
Profesionalus monitorių kalibravimas, kaip išsirinkti monitorių?

Profesionalus monitorių kalibravimas yra būtinas kiekvienam su grafika ar fotografija dirbančiam kūrėjui, nepaisant to su kokiu monitoriumi jis dirba. Norint užtikrinti natūralų spalvų spektrą kompiuterio ekrane, privaloma kalibruoti net ir pačius naujausius, moderniausius ir aukščiausios kokybės monitorius. Tačiau renkantis monitorių, labai svarbu atkreipti dėmesį į tam tikrus jo parametrus, kuriuos čia ir apžvelgsime.

Įstrižainė

Ekrano dydis yra matuojamas coliais (1 colis = 2,54cm). Šiuo metu patys populiariausi monitoriai yra nuo 21,5 iki 27 colių. Viską lemia kaina – kuo didesnė monitoriaus įstrižainė, tuo didesnė ir jo kaina. Tačiau atkreipkime dėmesį į tai, jog praktiškai visada esant didesnei įstrižainei būna ir didesnė skiriamoji geba, o tai turi didelę reikšmę ir vaizdo kokybei.

Ekrano formatas

Ekrano formatas nusako dviejų ekrano kraštinių santykį. Šiuo metu rinkoje dominuojantys formatai yra: 16:9 ir 16:10, tačiau vis didesnį populiarumą įgauna ir 21:9 formatas. Kas įdomiausia, kad šis formatas tampa vienu patogiausiu ne tik grafikos dizaineriams, fotografams, žaidimų mėgėjams, bet ir programuojantiems ar daug dirbantiems su „Microsoft Office“ programomis.

Matymo kampas

Siekiant, kad ekrane matomo vaizdo kokybė (ryškumas ir kontrastas) išliktų nepakitusi, nepriklausomai nuo to kokiu kampu žiūrėsite į ekraną, rekomenduojama rinktis ekraną, kurio horizontalus ir vertikalus matymo kampas būtų nemažesnis nei 170/160.

Matymo kampui didelės įtakos turi ir pati ekrano technologija. IPS/PLS technologijos rinkoje šiuo metu yra pačios populiariausios. IPS ekranai paprastai turi didžiausius matymo kampus ir puikiai tinka darbui, kuris reikalauja kuo tikslesnio spalvų atvaizdavimo. Tai pats populiariausias pasirinkimas fotografų ir dizainerių tarpe. Taip pat šių profesijų atstovams rekomenduojama rinktis monitorius turinčius kuo didesnę spalvų gamą (sRGB, Adobe RGB ir kt.).

Reakcijos laikas

Reakcijos laikas – tai parametras, kuris nusako kiek laiko reikia, kad vienas pikselis įsižiebtų ir užgestų (matuojamas milisekundėmis). Šis parametras paprastai yra svarbus tada, kai ekrane rodomi greitai judantys objektai. Dirbantiems su profesionaliomis vaizdo ir nuotraukų apdorojimo programomis rekomenduojamas monitoriaus reakcijos laikas, bent 5ms. Trumpesnis reakcijos laikas (2ms) taikytinas daugiau žaidėjams.

Ryškumas

Ryškumo rodiklis nusako koks yra ekrano spinduliuojamos šviesos kiekis (matavimo vienetas cd/m2  – kalenda kvadratiniame metre). Paprastai monitoriaus su 250cd/m2 užtenka, kad atlikti daugumą užduočių, didesnis ryškumas, žinoma, rekomenduojamas žaidimams bei  darbui su grafika (300-400 cd/m2). Profesionalus monitorių kalibravimas padeda nustatyti tinkamą ekrano apšvietimo intensyvumą ir sumažiną akių nuovargį.

Jungtys

Svarbu paminėti, jog monitorius turėtų būti derinamas prie kompiuterio vaizdo plokštės, tačiau neretai patariama, keičiant monitorių, pasikeisti ir vaizdo plokštę, ypač jei kompiuteris yra senesnio modelio, pavyzdžiui, turintis tik VGA (arba D-SUB) jungtį. Nors visada yra galimybė įsigyti ir adapterį, tačiau jo dėka neišnaudosi DVI geresnės kokybės perduodamo vaizdo. Šiuo metu DVI (skaitmeninės vizualizacijos sąsajos) lizdus praktiškai turi visi monitoriai, tačiau vis labiau populiarėja HDMI (aukštos raiškos multimedijos sąsajos) jungtys. Prie šios jungties galima prijungti ir daug kitų įrenginių: žaidimų kompiuterį, televizijos priedėlį, „Blue-ray“ grotuvus ir pan. Ateities jungtimi laikoma „DisplayPort“, kuri yra skirta itin kokybiškam ir labai aukštos raiškos vaizdui ir garsui priimti.

 

Apibendrinat, galima teigti, kad renkantis monitorių, pirma turite nuspręsti kam jis bus naudojamas. Pagal paskirtį monitorius galima suskirstyti į tris atskiras grupes:

  • Žaidimams skirtas monitorius. Svarbiausia savybė yra reakcijos laikas, rinkitės monitorių, kurio reakcijos laikas yra 2ms. Mėgstantiems žaidimus su gera grafika, taip pat svarbu ir aukštas statinis kontrastas, rekomenduojame 4000:1.
  • Darbui su grafika skirtas monitorius. Pagrindinės savybės, į kurias turite atkreipti dėmesį, žinoma, yra kontrastas ir ryškumas, nes juk svarbiausia aiškus, ryškus ir kuo tikslesnis vaizdas monitoriuje. Siekiant aukštos darbų kokybės patartina rinktis 4000:1 kontrastą ir 300 cd/m2 ryškumą.
  • Universalus monitorius. Monitoriui, kuris skirtas viskam po truputį, nėra svarbu aukšti parametrų rodikliai: rekomenduojamas reakcijos laikas – 5ms, kontrastas – 1000:1, ryškumas – 250 cd/m2. Investuoti į šių savybių aukštesnius parametrus, tikrai, neverta, geriau rinkitės didesnės įstrižainės ir turintį daugiau papildomų funkcijų monitorių.

Nusistačius monitoriaus paskirtį ir atsižvelgus į pagrindines savybes, sėkmingai išsirinksite sau ir savo pomėgiams ar darbui skirtą monitorių. Tačiau nepamirškite, kad įsigijus monitorių, jį dar reikia ir kalibruoti, tokiu atveju ne tik galėsite profesionaliai dirbti, lengviau ir greičiau pasiekti norimų rezultatų, bet taip pat ir išvengsite akių nuovargio, be to kalibruotas monitorius Jums ilgiau tarnaus, tad šiuo atveju profesionalus monitorių kalibravimas Jums tikrai padės!

Mūsų facebook puslapis: https://www.facebook.com/Kalibruok.lt/

Patarimai, kaip paprastai sukalibruoti monitorių

Monitorių
Patarimai, kaip paprastai sukalibruoti monitorių

Svarbu žinoti, kad kiekvienam monitoriui būtinas suderinimas arba kalibravimas todėl čia rasite kelis patarimus kaip tinkamai ir paprastai sukalibruoti monitorių. Gali kilti klausimas, o kam jeigu kompiuteris dirba puikiai? Apie viską išsamiai kodėl ir kam – rasite šiame tekste.

Būtent suderinimo esmė yra taisyklingai atvaizduoti paveiksliuką bet kokiuose vaizdavimo įrenginiuose ir pritaikyti spaudos spalvoms matyti. Tiesa, galima kalibruoti ir spausdintuvus, tačiau šia tema bus kitas straipsnis.

Taigi monitorių galima suderinti net keliais būdais:

Pirma: Parametrų suderinimas monitoriuje nustačius temperatūra 6500K.

Antra: Vizualus derinimas naudojantis specialiomis programomis, kaip datacolor spyder, x-rite calibration, DisplayCAL, bet tam reikia turėti monitoriaus kalibruoklį. Labiausiai naudojami kalibruokliai yra X-rite ir Datacolor Spyder.

Trečia: Užsakius monitorių kalibravimo paslaugą www.kalibruok.lt puslapyje.

Toliau detaliau bus aptariamas pirmas monitoriaus kalibravimo būdas. Be to, šio žingsnio dažniausia užtenka fotografams mėgėjams.

Apšvietimas – būtina pasirūpinti tinkamu patalpos apšvietimu. Tiesa, monitoriaus vieta neturi būti apšviesta itin ryškiai. Specialistai teigia, kad monitoriaus apšvietimui geriau nenaudoti kaitrinių lempučių, nes jos skleidžia geltoną apšvietimą. Todėl geriausia jie rekomenduoja rinktis dienos šviesos lemputės kurios atitinka 5800K arba 6500K spalvines temperatūras.

Vaizdo dydis ir spalvų skaičius – ant darbalaukio ekrano nustatymų langas ieškoti: Display properties < Settings (nustatomas vaizdo dydis). CRT monitoriams galite pasirinkti kokį norite dydį, o  plokščiuose LCD monitoriuose – reikia nustatyti bazinį (matricos) vaizdo dydį, nes tik baziniame režime LCD monitoriai vaizduoja optimaliai ryškiai. Beje, svarbu pasitikrinti ekrano atnaujinimo dažnį: Advanced>Monitor>Screen refresh rate. Specialistai siūlo nustatyti maksimalų dažnį, kuriame monitorius gali rodyti vaizdą. Kadangi nuo dažnio priklauso jūsų darbo komfortas ir akių sveikata. Ar žinojote, kad 75 Hz vargina akis, o 90 Hz – komfortiškas.

Spalvinė temperatūra – tarkim, geltonos šviesos spalvinės temperatūros reikšmė apie 5500K, o mėlynos – apie 9300K. Monitoriuje paprastai būna nustatyta 7500K spalvinė temperatūra. Ši šviesa šviesesnė, ryškesnė, tačiau yra melsvo atspalvio, todėl būtina perstatyti į 6500K.

Šviesumas ir kontrastas reguliuojant šviesumą svarbu nepamiršti, kad šviesiausi ir tamsiausi pustoniai turi aiškiai skirtis. Todėl kontrastą būtina padidinti iki maksimumo arba palikti rekomenduojamą gamintojo kiekį.

Gama yra pilkų arba vidutinių pustonių šviesumas. Tačiau monitoriuje gamą reguliuoti galima labai retai. Įsidėmėkite, kelias taisykles. Paprastai sureguliuoti gamą įmanoma su QuickGamma arba MCW programomis, rekomenduojama 2.2 gama.

Sekite mus facebook puslapyje: https://www.facebook.com/Kalibruok.lt/

Monitoriaus kalibravimas – Kas tai?

Monitoriaus kalibravimas
Monitoriaus kalibravimas – Kas tai?

Profesionalus monitoriaus kalibravimas yra skirtas tam, kad monitoriuje atvaizduojamos spalvos būtų kuo tikslesnės spaudai, natūralios, be iškraipymų ir visiškai sutaptų su spaudos spalvomis. Ar esate girdėję nusiskundimų, kad ekranas rodo prastai, kad ekrano spalvos per ryškios, kad nesimato šviesesnių ar tamsesnių spalvos tonų ekrane? O gal esate susidūrę su situacija kada Jūsų nuotraukos ar paveikslėliai kitame monitoriuje atrodo visai kitaip? Ar atspausdinus nuotrauką esate pastebėję spalvų neatitikimą? Visa tai yra dėl to, kad dirbate naudodami nekalibruotus monitorius – Jūsų monitoriaus spalvos tiesiog nesutampa su natūraliomis spaudos spalvomis.

Palyginkime profesionaliai kalibruotą monitorių su nekalibruotu. Dirbant su fotografija, grafika ar dizainu daug dėmesio reikia skirti spalvoms. Todėl redaguodami nuotraukas ar grafiką naudojant nekalibruotus monitorius, kuris neturi savo unikalaus spalvų perdavimo profilio, Jūs rizikuojate:

  • Vietoj kokybiško nuotraukų redagavimo atlikti nuotraukų išderinimą;
  • Matyti nenatūralias ir iškraipytas spalvas;
  • Peržiūrėjus nuotraukas kitame monitoriuje išvysti visai kitokį rezultatą nei Jūs tikėjotės;
  • Atspausdinus nuotraukas taip pat pastebėti nemažai neatitikimų;
  • Sumažinti savo galimybes, darbo našumą ir profesionalumo lygį;
  • Patirti greitą akių nuovargį.

Tuo tarpu dirbant su profesionaliai sukalibruotu monitoriumi:

  • Matysite tik realias spalvas;
  • Monitoriaus spalvos sutaps su spaudos spalvomis;
  • Monitoriaus spalvos bus tikslios ir neiškraipytos, todėl kitam monitoriuje jos nesiskirs;
  • Išvengsite akių nuovargio, kurį sukelia nenatūralus monitoriaus spalvų ryškumas;
  • Dėl optimalaus kontrasto ir šviesumo prailginsite monitoriaus tarnavimo laiką;
  • Padidinsite savo galimybes, darbo našumą, profesionalumą ir net gi kokybę.

Taigi, ar būtinas monitoriaus kalibravimas? – spręsti Jums, bet, nepamirškite, kad norint tapti tam tikros srities profesionalu reikia turėti ir profesionalią įrangą. Net ir modernūs, aukštos kokybės nekalibruoti monitoriai neužtikrina natūralaus spalvų spektro, dėl ko atspausdintas vaizdas būna prastos kokybės. Monitoriaus kalibravimas ne tik užtikrina spalvų natūralumą, o tuo pačiu ir aukštą kokybę, bet ir mažina akių nuovargį, kurį kelia būtent gamintojų padidintas nenatūralus monitoriaus spalvų ryškumas. Todėl į monitoriaus kalibravimo paslaugą verta atkreipti dėmesį ne tik profesionalams, bet visiems vartotojams, kuriems tenka ilgai dirbti prie kompiuterio. Optimaliai suderintos spalvos padės Jums išvengti akių nuovargio.

Sekite daugiau naujienų mūsų facebook puslapyje: https://www.facebook.com/Kalibruok.lt/

Monitorių kalibravimas

Monitorių kalibravimas – www.kalibruok.lt